Rada Dzielnicy Oliwa

czwartek, 21 marca 2019 r.

AktualnościRadni DzielnicyKomisje

DyżuryStatutDokumentyKontakt

Apel do Prezydenta Miasta Gdańska

05.07.2013

Prezydent Miasta Gdańska

Paweł Adamowicz

Zarząd Osiedla Oliwa zwraca się z apelem o podjęcie przez władze Miasta Gdańska nadzwyczajnych kroków w związku z zagrożeniem sanitarno - epidemiologicznym na terenie dzielnicy Oliwa.

Zarząd Osiedla Oliwa otrzymuje bardzo liczne sygnały od mieszkańców o zalegających śmieciach przy niewywożonych pojemnikach na odpady. Przy bardzo wielu ulicach Oliwy odpadów nie wywożono od ponad tygodnia. Opóźnienia, w stosunku do umieszczonego na stronie internetowej ZDiZ harmonogramu wywózki odpadów, sięgają już czwartej doby.

Sytuacja sanitarna i zagrożenie dla mieszkańców w dzielnicy pogarsza się z dnia na dzień, czemu sprzyjają wysokie temperatury i deszcze. Odpady zaczynają gnić. Największa groźbę zaczynają stanowić koty plądrujące śmieci, rozwój much i innych insektów, które mogą przenosić infekcje jelitowe i żołądkowe.

Otrzymujemy również liczne sygnały o braku pojemników na odpady mokre oraz pojemników jako takich w ogóle. Przy niektórych posesjach od 1 lipca nie ma do dziś żadnego pojemnika. Lokalizacje te Zarząd Osiedla przekazywał do ZDiZ. Mimo licznych zapowiedzi ze strony ZDiZ i firmy Remondis, w Oliwie brak widoków na szybkie opanowanie chaosu śmieciowego.

W związku z zaistniałą poważną sytuacją, uważamy, że wyrażone w środę przeprosiny Pana Prezydenta są niewystarczającą rekompensatą dla mieszkańców Oliwy.

ZDiZ planuje karać finansowo opieszałość wykonawców oraz zapowiada pełną sprawność systemu w ciągu tygodnia. Analogicznie, Zarząd Osiedla Oliwa postuluje o wprowadzenie bonifikaty za ten okres w opłacie, którą mieszkańcy mają wnieść na rzecz miasta do 15 sierpnia 2013 roku (za odbiór odpadów komunalnych w miesiącu lipcu).

Tomasz Strug

Przewodniczący Zarządu Osiedla Oliwa

wstecz...