Rada Dzielnicy Oliwa

wtorek, 19 marca 2019 r.

AktualnościRadni DzielnicyKomisje

DyżuryStatutDokumentyKontakt

List w sprawie drogi rowerowej na ulicy Wita Stwosza

17.10.2013

Rada Osiedla Oliwa otrzymała kopię pisma skierowanego do Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pod listem nadal zbierane są podpisy mieszkańców, które można składać w kiosku, na rogu ul. Wita Stwosza i ul. Derdowskiego.


Gdańsk, 06.X.2013
Zenon Kwoka
Ul. Wita Stwosza (dokładny adres do wiadomości adresata)
80-312 GdańskPAN PAWEŁ ADAMOWICZ PREZYDENT MIASTA GDAŃSKA


Dot. ścieżki rowerowej na ulicy Wita Stwosza w Gdańsku


Szanowny Panie Prezydencie, zwracam się do Pana w imieniu swoim i mieszkańców Oliwy, w szczególności ulicy Wita Stwosza na odcinku od ul. J.H. Derdowskiego do ul. Władysława Orkana. Wnosimy o likwidację ścieżki rowerowej na wyżej wymienionym odcinku.


Ruch samochodowy na tej drodze jest niewielki i nigdy nie stwarzał problemów osobom poruszającym się na rowerach - których było i jest niewiele. W okresie letnim drogą poruszało się średnio 10 rowerzystów dziennie, obecnie w okresie jesiennym ta liczba spadła o połowę.


Z uwagi na strukturę demograficzną tej dzielnicy, zamieszkałej głównie przez starsze osoby, nie można liczyć na znaczne zwiększenie ruchu rowerowego w najbliższym czasie. Budowa ścieżki to wyraz arogancji przedstawicieli władz miasta Gdańska - prezydenta Macieja Lisickiego i oficera rowerowego Remigiusza Kitlińskiego, którzy na spotkaniu z Radą Osiedla i mieszkańcami w 2012 roku zignorowali argumenty przeciwko budowie ścieżki (zapis dźwiękowy spotkania dostępny na stronie http://www.oliwianie.pl/? Ioc=obiectl31 sesja XII). Ścieżka rowerowa powstała mimo sprzeciwu Rady Osiedla Oliwa (uchwała nr XII/18/12). Od utworzenia ścieżki mija kilka miesięcy i zarzuty Rady Osiedla oraz mieszkańców przeciwko jej powstaniu okazały się zasadne.


Utworzenie ścieżki rowerowej pogorszyło komfort życia okolicznych mieszkańców oraz osób korzystających z usług lokalnych firm i sklepów, pozbawiając ich miejsc do parkowania. Nawet osoby niepełnosprawne - których jest wiele w tej dzielnicy - straciły możliwość zatrzymywania i parkowania samochodów w pobliżu sklepów i wejść do swoich budynków! Na wyżej wymienionym odcinku drogi nie wybudowano żadnych zatok parkingowych. Niewykorzystywana śluza rowerowa na skrzyżowaniu ul. Wita Stwosza i ul. J.H. Derdowskiego zakłóca ruch samochodowy, a zimą utrudni odśnieżanie jezdni.


My mieszkańcy nie potrafimy zrozumieć, czemu na początkowym odcinku ul. Wita Stwosza - od ul. Westerplatte do ul. J.H. Derdowskiego - zostały wybudowane zatoki parkingowe, chociaż nie wyznaczono tam drogi rowerowej. W konsekwencji zniszczono pas zieleni, co negatywnie wpływa na estetykę zabytkowej dzielnicy, ponadto pobliskie drzewa będą zagrożone zasoleniem w okresie zimowym.


Nie trzeba być ekspertem, aby stwierdzić, że decyzja o zabraniu pasa jezdni pod ścieżkę rowerową na tym odcinku była zła, a przeznaczone na to środki unijne zostały zmarnowane. Liczymy, że osoby odpowiedzialne za tę decyzję poniosą konsekwencje.

Z poważaniem, Zenon Kwoka


Do wiadomości:
•Rada Miasta Gdańska
•Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku
•Media

wstecz...