Oliwianie.pl

Portal Rady Dzielnicy Oliwa

Wkrótce Oliwa rozbłyśnie pięknym, zimowym blaskiem, a przed Oliwskim Ratuszem Kultury rozpoczną się przygotowania do Bożonarodzeniowej Szopki z Piasku i Wigilii Oliwskiej. Rada Dzielnicy Oliwa jest współorganizatorem obu wydarzeń.

W tym roku spotkamy się po raz siódmy. W sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00 nastąpi uroczysta iluminacja szopki, a po niej złożymy sobie życzenia i będziemy biesiadować przy wspólnym stole. Będziemy gościć wśród nas Panią Aleksander Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Ten czas jest dla nas szczególnie ważny. Marzy nam się budowa prawdziwej wspólnoty, która obejmie wszystkich ludzi, bez względu na poglądy, przekonania, wiek, płeć czy narodowość.

Zbierzemy się przy stole, w dobrosąsiedzkim duchu tolerancji, akceptacji różnic i gotowości do dialogu. By to podkreślić, w tym roku przyłączą się do nas również przedstawiciele różnych wyznań religijnych obecnych w naszym mieście.

Będą z nami także znakomici oliwscy gastronomicy, którzy co roku serwują świąteczne specjały. Dobrą tradycją stało się też przynoszenie wigilijnych potraw przez samych mieszkańców, do czego gorąco zachęcamy – mówi Ewa Stelmasiewicz-Wegnerowska, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska.

Radosnemu spotkaniu będzie towarzyszyć uroczyste odsłonięcie szopki z piasku – unikalnej inicjatywy artystycznej! Czworo gdańskich rzeźbiarzy: Maciej Krause, Mariusz Otta, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz przez 10 dni dokonają twórczego cudu przemiany kilkudziesięciu ton piasku w grupę rzeźbiarską inspirowaną biblijną sceną Bożego Narodzenia.

Warto wspomnieć, że rzeźbienie w piasku podczas zimowej aury, w niskich temperaturach, jest artystycznym wyzwaniem, którego artyści podejmą się już po raz dziewiąty. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczną się 9.12. Szopkę będzie można oglądać do 6.01.2020.

W programie przedświątecznego spotkania zaplanowaliśmy m.in. kiermasz świąteczny, warsztaty rodzinne, wspólne śpiewanie kolęd, wigilijna biesiada przy wspólnym stole.

Drodzy Państwo, zatrzymajmy się na chwilę w ten grudniowy wieczór, uściśnijmy dłonie w życzliwym geście! Bądźmy razem!

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wspólnota Gdańska, współorganizatorem Rada Dzielnicy Oliwa, partnerem Fundacja Choinki Gdańskiej. Sponsorem firma Aste sp. z o.o.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska.

PROGRAM
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
12.00-18.00 Kiermasz świąteczny (Fundacja Mam Marzenie, Fundacja Sprawni Inaczej, Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne) (sala na parterze)
13.00/14.30 Świąteczne eko-dekoracje. Rodzinne warsztaty (sala na parterze) Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
13.00/14.30 Ozdabiamy papier do prezentów. Rodzinne warsztaty (pracownia na piętrze) Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
15.00-15.45 Śpiewajmy! (Szkoła Podstawowa nr 35 w Gdańsku, Zespół Muzyczny Gminy Postępowej BEIT) (sala na parterze)
16.00-16.10 Odsłonięcie Szopki z Piasku (przed budynkiem)
16.10-17.10 Bądźmy wspólnotą! Spotkanie ekumeniczne z duchownymi różnych wyznań (przed budynkiem)
17.10-18.00 Wieczerza wigilijna (ogród za budynkiem)
18.00-19.00 Spektakl Teatru Cieni (sala na parterze)


Aktualności

Radni Dzielnicy

Dyżury

Komisje