Oliwianie.pl

Portal Rady Dzielnicy Oliwa

 

Po raz 12! Wspólna zabawa! Relaks w dobrym towarzystwie! Muzyczna uczta!

Okazja do niezwykłych spotkań i rozmów!

Największe wydarzenie kulturalno-integracyjne w Gdańsku

Ś w i ę t o   D z i e l n i c y  V I V A  O L I V A

S O B O T A,  3  C Z E R W C A  2 0 2 3

DEPTAK NA ULICY OPATA J. RYBIŃSKIEGO

 

Po raz 12! Wspólna zabawa! Relaks w dobrym towarzystwie! Muzyczna uczta!

Okazja do niezwykłych spotkań i rozmów!

Największe wydarzenie kulturalno-integracyjne w Gdańsku

 

 

Ulica Opata J. Rybińskiego ponownie stanie się deptakiem!

Opata J. Rybińskiego | Plac Inwalidów Wojennych | Park Oliwski | Oliwski Ratusz Kultury

koncerty | warsztaty | pokazy | plener malarski

organizacje, instytucje, przedsiębiorcy, artyści, rzemieślnicy, gastronomicy, placówki oświaty

 

organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

współorganizator: Rada Dzielnicy Oliwa

 

Sponsor: Aste sp. z o.o.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Patron medialny: Trójmiasto.pl | Radio Pogoda

 

 

 

PROGRAM

PLAC INWALIDÓW WOJENNYCH

12.00-15.00 prezentacje na scenie

Przedszkole nr 42 "Dolina Smyków"

Szkoła Podstawowa nr 23

Okręgowy Związek Karate Tradycyjnego w Gdańsku

Szkoła Podstawowa nr 35

Olivia Centre

Slavika - grupa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu

TOP DANCE - samba

Przedszkole nr 39

Adam Van Bendler - Fundacja Psia Krew

Zespół Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego

TOP DANCE - tańce romskie

Zespół Szkól Specjalnych nr 2

Studio Tańca Fred Astaire

Ognisko muzyczne Akolada

Slavika - grupa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu

Michalina Bajer

 

15.40 Koncert zespołu Głęboko Wycofani

16.45 Koncert pt. „What A Wonderful World”. Chór Oliwskiego Ratusza Kultury Remedium

18.00 Koncert pt. „Za kulisami opery”. Wystąpią: Maria Malinowska - sopran, Przemysław Radziszewski – tenor, Kamil Pękala - baryton, Emilia Grażyńska - fortepian, Barbara Żurowska - Sutt - opracowanie i prowadzenie koncertu.

20.00 Koncert zespołu Via Gra Blues Elektric Band

_____________________________________________________________________________

ULICA OPATA J. RYBIŃSKIEGO

12.00-15.00 plener malarski

12.00-18.00 prezentacje partnerów na stoiskach

12.00-18.00 Pchli Targ | od strony al. Grunwaldzkiej (rezerwacja miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

12.00-16.00 Pchli Targ dla Dzieci | od strony ul. Polanki (bez rezerwacji)

12.00-18.00 Wystawa prac Gdańskiej Grupy Ceramicznej Nie/Wypaleni

 

PARK OLIWSKI

14.00 Koncert muzyki dawnej. Zespół Bianco Fiore | Altana

15.00 Koncert pt. „Cztery pory roku w Buenos Aires” Astora Piazzolli. Studenci Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku | Altana

 

11.00 Joga dla zdrowia – zajęcia relaksacyjne dla osób w wieku 40+|przy wozowni od strony ul. Opackiej| organizator: Joga w Oliwie (wymagany swobodny strój i własna mata)

12.00-16.00 Hobby horse – wyścigi i zabawy rodzinne|wejście od ul. Kanapariusza|organizator: Koniosfera Stajnia w Oliwie (sprzęt do hobby horsingu dostępny na miejscu)

12.00-16.00 Mini treningi karate |wejście od ul. Kanapariusza|organizator: Okręgowy Związek Karate Tradycyjnego w Gdańsku

13.00 | 14.00 Trening funkcjonalny|wejście od ul. Kanapariusza|organizator: Eat&Move (wymagany swobodny strój i własna mata)

 

SPACERY Z LOKALNYMI PRZEWODNIKAMI

10:00 Wokół Starego Rynku, oprowadza Grażyna Niemyjska|start: Oliwski Ratusz Kultury

Trasa dookoła centrum dawnej wsi Oliwa, czyli rynku. Przyjrzymy się kamienicom tworzącym południową i północną pierzeję i zapuścimy wzrok w głąb ulic wpadających do rynku: Kwietnej, Spacerowej, Cystersów. Poznamy historie najciekawszych mieszkańców oraz stary ratusz oliwski.

 

12:00 Z biegiem Potoku Oliwskiego, oprowadza Ewa Oslislok|start: Gaj Ojców przy Stawie Młyńskim

Od stawu młyna IX (młyna Dahlmanna) przy ul. Spacerowej, przez mały park naprzeciwko Katedry Oliwskiej i dalej ulicami Cystersów i Kanapariusza do Parku Oliwskiego; do stawu młyna VI (młyna rodziny Czachowskich), dalej ul. Opacką do stawu młyna V (młyna rodziny Czachowskich) przy al. Grunwaldzkiej.

Długość trasy: ok. 1,8 km; czas przejścia: 1-1,5 godz.

 

14:00 Od nowej do starej Oliwy, oprowadza Michał Ślubowski|start: Olivia Park, al. Grunwaldzka 470

17:00 Spacer literacki, oprowadza Katarzyna Tarnowska|start: Oliwski Ratusz Kultury

Podczas spaceru zobaczymy Oliwę Joanny Schopenhauer, Jacka Dehnela, Pawła Huelle i Stefana Chwina. Wybór autorów i dzieł subiektywny. Trasa spaceru dostosowana  dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

 

OLIWSKI RATUSZ KULTURY

12.00 Spektakl dzieci z Przedszkola nr 81

13.00 Wernisaż wystawy grupy malarskiej (projekt Halo, tu sztuka!, Unicef)|Ogród Marzycieli

13:30 Koncert grupy wokalnej (projekt Halo, tu sztuka!,  Unicef)

15.00 Wernisaż wystawy Grupy Fotograficznej z Oliwskiego Domu Sąsiedzkiego

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

14.00 Turniej piłki nożnej|Szkoła Podstawowa nr 23 ul. Opacka 7|organizator: Klub ADREM i Rada Dzielnicy Oliwa (zgłoszenia zespołów 5-osobowych, wiek powyżej 15 lat, do 30.05. tel. 660 519 370)

10.00-14.00 Piknik Rodzinny|Boisko Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt Fregata, ul. Cystersów 13

11.00-18.00 Malowanie buziek dzieciom, śmietankowe lody dla dzieci gratis na hasło Viva Oliva|Kawiarnia Olivianka, ul. Stary Rynek Oliwski 19

 

 

__________________________________________________________________________________

 

GŁĘBOKO WYCOFANI

Grupa Głęboko Wycofani, której nazwa oddaje pozycję na trójmiejskiej scenie muzycznej, powstała jesienią 2017 roku z inicjatywy wywodzących się z Gdańska Oliwy, wieloletnich przyjaciół, których pasją od zawsze była muzyka. Początkowo, zespół ograniczał się do wykonywania coverów, które po jakimś czasie zastąpiły własne kompozycje. Z racji różnorodności stylów muzycznych, na których wychowali się poszczególni członkowie zespołu (od rocka progresywnego, poprzez zimną falę, rocka alternatywnego, aż do metalu), twórczość grupy cechuje eklektyzm muzyczny, a w prezentowanych utworach słychać wiele nawiązań do ulubionych wykonawców. Po raz pierwszy, zespół zaprezentował się szerszej publiczności w 2020 roku w oliwskim klubie Paszcza Lwa, w którym regularnie koncertuje do dzisiaj.

Obecny skład zespołu tworzą: Maciek Krygier (gitara, wokal), Dominik Łoński (bas), Krzysztof Piekarski (perkusja) oraz Kuba Fedorowicz (gitara, klawisze). 

 

Chór Oliwskiego Ratusza Kultury REMEDIUM

Z potrzeby serc pasjonatów śpiewu, w odpowiedzi na inicjatywę dyrygenta Jerzego Szarafińskiego, jesienią 2022 roku, przy Oliwskim Ratuszu Kultury, powstał Chór Kameralny REMEDIUM.  

Repertuar sięga do dzieł wokalistyki chóralnej od renesansu po współczesność, obejmując wiele gatunków – muzykę cerkiewną, afroamerykańskie Spirituals, pieśni pasyjne, kolędy, utwory współczesne i repertuar musicalowy.

Podczas Święta Dzielnicy Viva Oliva usłyszymy utwory standardy muzyki rozrywkowej, m.in. Fly Me To The Moon czy Moon River. Na fortepianie akompaniuje Aleksandra Koszczyc.

 

ZA KULISAMI OPERY

Opera jest jedną ze starszych form muzycznych i łączy w sobie kilka gatunków sztuki.  Stworzyła także swój świat piękna, muzyki żywej ciągle trwającej.

W operze wszystko jest ważne - światło, dekoracje, orkiestra, dyrygent, chór, balet - ale sercem opery jest solista śpiewak. Musi zachwycić nie tylko pięknym głosem, ekspresją, prawdą ale także wyjątkowym talentem aktorskim. Zatem z muzycznym rozmachem wstępujemy w rozśpiewany świat… Wystąpią artyści rozmiłowani w operze, ale także w operetce i musicalu.

W programie arie i duety z oper W. A. Mozarta, G. Verdiego, G. Pucciniego, operetki F. Lehara, E. Kalmana oraz musicalu „My fair Lady”, „West side story”.

Wystąpią: Maria Malinowska - sopran, Przemysław Radziszewski - tenor. Kamil Pękala - baryton, Emilia Grażyńska - fortepian, Barbara Żurowska - Sutt - opracowanie i prowadzenie koncertu.

 

Via Gra Blues Elektric Band

Zespół powstał w 2020 roku z inicjatywy wokalisty, gitarzysty i leadera grupy Marka Michalskiego i początkowo miał być rozwinięciem akustycznego duetu Marka. Szybko okazało się, że grupa ma pomysł na indywidualne brzmienie, nawiązujące do korzeni elektrycznego bluesa i pochodnych od niego gatunków muzycznych. Piosenki leadera grupy początkowo przygotowane do realizacji przez akustyczny skład, nabrały nowego wymiaru i barwy. Zespół konsekwentnie idzie swoją drogą, m.in. wydając w sierpniu 2021 roku debiutancką płytę nagraną na tzw. "setkę" w studio "Piecberg"  Sławka Pieca. Obecnie pracuje nad materiałem na drugi krążek, który planowo ma zostać wydany na wiosnę 2023 roku. Od jesieni 2022 roku skład został wzbogacony przez hammondzistę Piotra Krokowskiego, który swoim brzmieniem dodaje zespołowi jeszcze większego pazura.

Skład zespołu: Marek Michalski - śpiew, gitara, Marek Gałązka - gitara, Piotr Kirjak - harmonijka, Jacek Skrzydlak - perkusja, Przemek Cygański - gitara basowa, Piotr Krokowski - organy Hammonda.

 

BIANCO FIORE

Gdański zespół muzyki dawnej, działający nieprzerwanie od 1997 roku. Założycielem Bianco Fiore jest Magdalena Warżawa. Obecnie jest to konsort fletów prostych, specjalizujący się w interpretacji muzyki renesansu i baroku. Zespół może pochwalić się wieloma koncertami w Polsce jak i za granicą, sukcesami na wielu festiwalach (m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej we Lwowie, Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną w Świeradowie Zdroju, Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, Festiwal Maj z Muzyką Dawną we Wrocławiu, czy Festiwalu Anima Musica w Gdyni). Bianco Fiore występowało w tak prestiżowych miejscach, jak Filharmonia Berlińska i Polska Filharmonia Bałtycka.

 

Astor Piazzolla - 4 pory roku w Buenos Aires - występ studentów Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Wystąpią: Małgorzata Remiszewska – akordeon, Weronika Depta – skrzypce, Hubert Bielecki – gitara. Opiekunowie: Patryk Purzycki i Robert Horna.

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY

 

 

SZTUKA I RĘKODZIEŁO

Biżuteria ceramiczna. Gabriela Majkowska

Ceramika. Grażyna Głowacka

Elżbieta Buhrke

Fundacja Polanki

Fundacja Sprawni Inaczej

Galda Jewellery

Gdańska Grupa Ceramiczna Nie/Wypaleni

Joanna Kauder

Lepiej Ceramika

Loppis Pchli Magazyn Vintage Shop używane meble i dodatki

Małgorzata Martusewicz

Nie Tylko Misie

Pracownia tkacka Grażyny Jackowskiej

Serce i Oko Pracownia Ceramiki Artystycznej

TOP Dance

TS Silver

Witosława Mrozik

 

KSIĄŻKA

Agencja Autorska PKB Grot

Gdański Kantor Wydawniczy

KaszubskaKsiążka.pl

Wydawnictwo Eko-Kapio

Wydawnictwo JASNE

 

EDUKACJA

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku

Helen Doron English Sopot

Little Harvard Przedszkole

Ognisko Muzyczne AKOLADA

Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych im. adm. Józefa Unruga i Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku

Przedszkole nr 39

Przedszkole nr 42 "Dolina Smyków"

Przedszkole nr 81

Szkoła Podstawowa nr 23

Szkoła Podstawowa nr 35 z Oddziałami Sportowymi im. J. Parandowskiego

Szkoły i Przedszkole Fregata

Uniwersytet Gdański

Wyższa Szkoła Zdrowia

Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Usługowo-Handlowych

Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

Zespół Szkół Specjalnych nr 2

Zespół Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego

 

GASTRONOMIA

Cysteria

Deker

Fabryka Czekolady Bałtyk

Jak się masz? Bistro

Megan Coffee

Olivianka

Pub Paszcza Lwa

Restauracja Fischgarten

 

SPORT I REKREACJA

Klub Ad Rem

Koniofsera Stajnia w Oliwie

Okręgowy Związek Karate Tradycyjnego w Gdańsku

Olivia Centre

Studio Tańca Fred Astaire

TOP DANCE

 

ZDROWIE I URODA

  1. Szpital Marynarki Wojennej

Eat&Move                                                                                                                               

Fundacja z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką                                                                       

Joga w Oliwie                                                                                                                          

Natura                                                                                                                                    

Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku                                                                                         

Zmasowane Dobro - powięziowy masaż leczniczy                                                                      

 

ZWIERZĘTA

Fundacja Kotangens

Fundacja Psia Krew | Animal Helper

 

SPRAWY MIESZKAŃCÓW

Gdańskie Centrum Kontaktu/Karta Mieszkańca

Gdańskie Nieruchomości

Rada Dzielnicy Oliwa

 

 


Aktualności

Radni Dzielnicy

Dyżury

Komisje