Wyłożenie planu „Oliwa Górna – rejon ulic Tatrzańskiej i Czyżewskiego”

Wyłożenie planu „Oliwa Górna – rejon ulic Tatrzańskiej i Czyżewskiego”

Trwa proces partycypacyjny dotyczący projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna – rejon ulic Tatrzańskiej i Czyżewskiego. Bądź jego uczestnikiem – zapoznaj się z projektem, weź udział w dyskusji publicznej, skorzystaj z możliwości złożenia uwag.

Wyłożenie planu „Oliwa Górna – rejon ulic Tatrzańskiej i Czyżewskiego”

Aktualizacja: Nie masz komputera albo teamsa? Chcesz wziąć udział w dyskusji publicznej na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna – rejon ulic Tatrzańskiej i Czyżewskiego?

Zapraszamy do nas!

20 marca (czwartek) o godzinie 16:30.

Siedziba Rady Oliwy – ul. Opata Jacka Rybińskiego 10.

Poniżej informacja Biura Rozwoju Gdańska

Link do projektu planu

Harmonogram:

3 – 31 marca 2025: wyłożenie projektu planu
3 marca 2025 – 14 kwietnia 2025: możliwość składania uwag
20 marca 2025, godz. 17:00: dyskusja publiczna

Projekt umożliwia:

  • poprawę funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 23 poprzez realizację obiektu sportowego wpisującego się w historyczny charakter dzielnicy
  • korektę linii rozgraniczających pas drogowy w rejonie skrzyżowania ulic Tatrzańskiej i Czyżewskiego
  • zabezpieczenie miejsc postojowych dla obsługi mieszkańców i turystów w sąsiedztwie atrakcji turystycznych, m.in. Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i Zespołu Pocysterskiego

Na poniższej animacji przedstawiona została dokładna lokalizacja obszaru objętego projektem planu.

Poznaj projekt planu

Z projektem można się zapoznać od 3 do 31 marca 2025:

  • w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska w godzinach 9:00-15:00
    ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro
    80-855 Gdańsk
  • na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska

Wraz z projektem planu do wglądu udostępniona jest również prognoza oddziaływania na środowisko z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie. Dokumenty dostępne są na stronach: Biura Rozwoju GdańskaBiuletynu Informacji Publicznej BRG oraz Biuletynu Informacji Publicznej Gdańska.

Bądź aktywny

  • weź udział w dyskusji publicznej online: 20 marca 2025 roku o godzinie 17:00

zarejestruj się na dyskusję

  • porozmawiaj z projektantem planu od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00

telefonicznie 58 308 44 55
osobiście w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska
mailowo: julia.razniewska@gdansk.gda.pl

  • zapisz się do newslettera w zakładce planu i bądź na bieżąco
  • poinformuj swoich sąsiadów – prześlij lub udostępnij informacje o trwającym procesie partycypacyjnym

Skorzystaj z możliwości złożenia uwagi do projektu planu do 14 kwietnia 2025 roku

  • drogą elektroniczną za pośrednictwem poczty elektronicznej, pisząc na adres email brg@gdansk.gda.pl, przez platformę ePUAP lub e-Doręczenia
  • listownie lub osobiście:

Biuro Rozwoju Gdańska
ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro
80-855 Gdańsk

  • podczas dyskusji publicznej online

Uwaga musi zawierać imię i nazwisko albo nazwę firmy oraz adres zamieszkania albo siedziby.

Uwagi są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane na stronach internetowych Biura Rozwoju GdańskaBiuletynu Informacji Publicznej BRG oraz Biuletynu Informacji Publicznej Gdańska.

Informacje dodatkowe

  1. Forma i zasady udziału w dyskusji publicznej
  2. Wymagania techniczne i instrukcja obsługi aplikacji
  3. Klauzula informacyjna RODO
  4. Obowiązek informacyjny dotyczący osób składających wnioski oraz uwagi do sporządzanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
  5. Informacje na temat dostępności budynku, świadczenia usług tłumacza migowego oraz pętli indukcyjnej.

Więcej informacji o planowaniu przestrzennym znajdziesz w zakładce Planowanie przestrzenne.

Katarzyna Błaszkowska
Biuro Rozwoju Gdańska

Dotychczasowe stanowisko Rady Dzielnicy

Rada Oliwy od początku broni istniejącej funkcji obecnego gruntowego parkingu u zbiegu ulicy Tatrzańskiej i Czyżewskiego i sprzeciwia się przerobienia go na tzw. „ogród deszczowy”. Rada sprzeciwia się budowie nowego parkingu bliżej lasu, który wygeneruje dodatkowy ruch na nieprzystosowanej do tego ul. Tatrzańskiej.

Poniżej stanowisko Rady Oliwy przesłane do Biura Rozwoju Gdańska 30 sierpnia 2024 roku w stosunku do wcześniejszej wersji projektu planu. Większość uwag nie została uwzględniona. Postulaty nieuwzględnione w najnowszym projekcie planu oznaczone są kolorem żółtym.

Stanowisko dot.  projektu MPZP Oliwa Górna – rejon ulic Tatrzańskiej i Czyżewskiego (nr ewidencyjny 0277)

Negatywnie opiniujemy projekt MPZP Oliwa Górna – rejon ulic Tatrzańskiej i Czyżewskiego (nr ewidencyjny 0277).

Przede wszystkim nasze zastrzeżenia i sprzeciw budzi treść KARTY TERENU OZNACZONEGO 02.1 KOP.

  1. W Uchwale Nr XX/74/23 Rady Dzielnicy Oliwa z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie koncepcji projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna rejon ulic Tatrzańskiej i Czyżewskiego zaprezentowanej w dniu 27.09.2023 roku, wnioskowaliśmy:
  2. Dla terenu 02.1 KOP obszar B (w koncepcji 03.1 Z) o utrzymanie w tym miejscu obecnej funkcji parkingowej. (postulat spełniony częściowo, zapisano funkcję parkingową ale w projekcie planu wpisano zalecenie lokalizacji tu powierzchniowego układu retencyjno odwadniającego z funkcją zbierania osadów i przelewem awaryjnym do kanalizacji deszczowej.
  3. Dla terenu  02.1 KOP obszar A (w koncepcji 02.1 KOP) o wprowadzenie funkcji „terenu zieleni” jako naturalnej strefy buforowej przed wejściem do TPK.

Postulaty te nie zostały uwzględnione w końcowym projekcie MPZP.

  • Bardzo nas niepokoi przeznaczenie uzupełniające terenu 02.1 KOP:  (usługi turystyki i usługi gastronomi). Postulujemy wykreślenie tych funkcji. (§ 9 Pkt 3, ust. a. i b.)
  • Dla karty 02.1 KOP postulujemy ustalenie maksymalnej wysokości dla budowli. (§ 9 pkt. 7, ust. 5 b.).
  • Teren planu położony jest w obrębie obszaru wpisanego do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku z dnia 14.09.1976 r. pod nr 850 (dawny nr 730) jako układ urbanistyczny Starej Oliwy wraz z zespołem Potoku Oliwskiego. Z tego powodu dla karty 02.1 KOP (§ 9 pkt. 7, ust. 8) postulujemy kształt dachu: spadzisty.
  • Dla karty 02.1 KOP postulujemy o niedopuszczenie tymczasowych obiektów usługowo-handlowych (§ 9 pkt. 13, ust. 1)

Odnośnie do prognozy oddziaływania na środowisko:

  • Wybranie drugiego wariantu planu zatarło istotne dla Rady i mieszkańców informacje o rozplanowaniu poszczególnych funkcji (cyt.: parking, zieleń, osadnik i ogród deszczowy). Uniemożliwia to rzetelną analizę projektu i nie odpowiada na postulaty Rady Dzielnicy Oliwa wyrażone w uchwale Nr XX/74/23 Rady Dzielnicy Oliwa z dnia 19 grudnia 2023 roku. Postulujemy przywrócenie w prognozie i MPZP podziału z wariantu pierwszego lub innego podział terenu opisanego w karcie 02.1 KOP.
  • Zastrzeżenia budzi treść opisująca wpływ realizacji ustaleń projektu planu: na stan aerosanitarny, warunki klimatu akustycznego a nawet warunki klimatu lokalnego. W naszej ocenie powstanie parkingu na minimum 30 aut i prowadzenie do niego dodatkowego ruchu samochodowego przez niemal całą ulicę Tatrzańską stoi w sprzeczności z tymi zapisami.

W związku z powyższym przedstawiamy negatywnie stanowisko wobec przedstawionego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Opublikowano

przez: